Wernisaż wystawy Anny Jelak-Bogusz pt. "ZAKRES WIDZIALNEGO"

Kategoria
Wystawy
Termin
2023-01-13 19:00
Miejsce
Dom Kultury w Rawiczu (Galeria Sala Piecowa)
 
Przed nami pierwsze wydarzenie w nowym roku.
Nowy rok 2023 rozpoczniemy wernisażem wystawy Anny Jelak-Bogusz pt. "ZAKRES WIDZIALNEGO".
 
 
"Nie istnieje jedna biel, lecz zakres odcieni, które składają się na jej odczucie. Przełamanie to metaforyczny uskok. Biel łączy się z pierwszym widzialnym przez nas kolorem — niebieskim. Tworzy połączenia i nawarstwienia, ale też rozcieńcza kolor i rozdziela. Każe patrzeć z daleka by ujrzeć tło. Ukazuje się jednak także w powiększeniu, by móc wyodrębnić obiekt. Przełamanie, to w tym przypadku nie tylko położenie ostrości w obrazie. To zakrycie i wydobycie światła, które ukazuje naturę bieli. Jej potencjał syntezy kolorów stanowi uproszczenie nadmiaru. To, co najjaśniejsze, zawsze miesza się z zanieczyszczeniami naszego odczucia, a przechodząc do naszej świadomości sprawia, że wierzymy pozorom bieli."
 
 
Anna Jelak-Bogusz — germanistka, absolwentka Malarstwa w pracowni dr Jarosława Jeschke na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wyraża się za pomocą działań rysunkowych i malarskich. Tworzy obiekty i instalacje. Chętnie eksperymentuje ze szkłem i jego odcieniami. Interesuje ją próba uchwycenia i przedstawienia rzeczy nieuchwytnych, związanych blisko z pojęciem bezmiaru, będącego jednocześnie w ciągłej zmianie. Materia farby rozpuszcza się i ponownie grupuje, osadzając w punktach skupienia. Gruby ślad pędzla znaczy tyle, ile przestrzeń pustki tła. Szczególnie bliskie są jej odcienie błękitu — tkanka nieba i wody.
Swoje prace pokazywała na wystawach indywidualnych i grupowych, m.in. w BWA w Zielonej Górze, Muzeum Regionalnym w Świebodzinie oraz Galerii PWW w Zielonej Górze.
 
 
Wstęp wolny

 
 

Terminy

  • 2023-01-13 19:00

Wspierane przez iCagenda