Krystyna Prońko

Kategoria
Koncerty
Termin
2022-08-27 19:00 - 20:00
Miejsce
muszla koncertowa w Rawiczu

Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (dyplom 1979 z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).

Pracę artystyczną amatorsko, rozpoczęła od rodzinnego zespołu „Refleks”, w którym grali jej bracia, Piotr na saksofonie, Wojtek na gitarze basowej oraz skrzyknięci muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 r. Po rozpadnięciu się zespołu w 1970 r. otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Potem zaczęła współpracować również w chórkach ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego.

Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współprace z Januszem Komanem i zespołem Koman Band, z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV. W latach siedemdziesiątych (w byłym NRD) dokonała kilku nagrań z orkiestrą Big Band Guntera Golasha w Berlinie.W kraju stale współpracowała z Orkiestra Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie, z którą między innymi wystąpiła w Kolonii (Niemcy) w koncercie radiowym. W latach 1987-1989 ściśle współpracowała z Orkiestrą Big Band Gustawa Broma, z ktorą dokonała nagrań w Brnie (Słowacja) oraz wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym (Czechy). 

Jest wielokrotna laureatką Festiwalu Opolskiego. Jako gość, brała udział w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i zagranicznych trasach koncertowych w tym w USA, byłym NRD, byłej Czechosłowacji, byłego ZSSR, Szwecji. W latach 90’ tych prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne. Od 1991r. prowadzi firmę P.M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt. 

W latach 2000 – 2010 prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie.

W swym dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity – „Deszcz w Cisnej”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Małe tęsknoty”, „Złość”, „Poranne łzy” czy „Papierowe ptaki”. 

Z równą łatwością śpiewa pop jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą, bo jak mówi „nużące jest śpiewanie ciągle tego samego”. Na pytanie „jak określiłaby tę muzykę, którą wykonuje” – odpowiada…”ani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to styl. ”jazzy”(nie mylić z jazz ’em) Krystyny Prońko.” 

Jej dyskografia obejmuje LP, CD, DVD, i MC (kaseta magnetofonowa) w tym trzy złote płyty:

  • LP Krystyna Prońko 1983 Pronit M004
  • LP ”Kolęda Nocka„ 1981 SPL4017
  • CD ”Albo inaczej” Alkopoligamia ALK 10

Lubi mieszać gatunki muzyczne, czego wyrazem jest najnowsza płyta CD pt. „Lubię specjalne okazje” wydana w czerwcu 2020 r.     

W październiku 2008 otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal „GLORIA  ARTIS”, a w  2019 otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Krystyna Prońko obecnie pracuje z pięcioosobowym zespołem muzyków, w TRIO lub w duecie z pianistą. Często występuje z recitalami w których towarzyszy jej Big Band. 

 

www.krystynapronko.pl  

 
 

Terminy

  • 2022-08-27 19:00 - 20:00

Wspierane przez iCagenda