Przed nami final VI edycji Rawickiego Festiwalu Teatralnego im. Krystyny Sienkiewicz. W tym roku wydarzenia odbyły sie w dużej mierze w formie online i również finałowy spektakl będzie transmitowany w wersji filmowej.

Musical "Bodo" mieszkańcy Rawicza mogli obejrzeć premierowo w lutym 2016r. Po prawie pięciu latach spektakl ma na koncie ponad 100 pokazów w Polsce i za granicą. Tym razem będzie można obejrzeć przedstawienie za darmo na kanale You Tube Domu Kultury w Rawiczu (dostępne przez 24 godziny).

 

efe1a7c6409e266699a37825f557f012

 

Bodo-musical to muzyczne przedstawienie, które wykorzystuje fakty biograficzne jednego z najpopularniejszych gwiazd okresu międzywojnia. W stworzonym przez Danutę i Lecha Kujawińskich oraz Dariusza Taraszkiewicza scenariuszu można odszukać przede wszystkim najpopularniejsze piosenki z repertuaru Bodo. Zamiarem autorów było pokazanie również słabszych stron bycia „celebrytą” w okresie okresu dwudziestolecia międzywojennego. W spektaklu zawarte jest rozwiązanie zagadki tajemniczej śmierci artysty. Eugeniusza Bodo zagra Dariusz Kordek, aktor z artystycznym życiorysem przypominającym losy pierwowzoru (teatr, musical, film). Obok niego sześcioro utalentowanych tancerzy, którzy wystąpią w choreografii Agnieszki Brańskiej, zaśpiewają i wykonują zadania aktorskie. - Chciałbym, żeby poza dostarczeniem rozrywki, nasz spektakl niósł przestrogę - nigdy nie wiemy, co czeka nas jutro. Dbajmy i doceniajmy „dziś”, i jeżeli jest ono spokojne, za wszelką cenę próbujmy ten stan utrzymać – dodaje Taraszkiewicz.

Ogólnopolska prapremiera odbyła się 13 lutego 2016 roku w rawickim Domu Kultury. Główną rolę w przedstawianiu zagrał Dariusz Kordek znany z ról w filmach m.in. Młode wilki, Sztos, Poranek Kojota czy 1920 Bitwa warszawska. Na małym ekranie aktor wystąpił m. in. w Lekarzach, Prawie Agaty, Komisarz Alex czy Na dobre i na złe. – Udało nam się zaangażować pierwszoplanowych aktorów, z czego się bardzo cieszę. Jako dyrektor Domu Kultury w mieście, które jest stosunkowo niewielkie do Warszawy, Wrocławia czy Poznania, wziąłem sobie za cel pokazanie, że takie miasta jak Rawicz mają ogromny potencjał kulturalny i mogą zrobić rzeczy nie tylko regionalne, ale i ogólnopolskie. Stąd decyzja, że Dom Kultury będzie producentem musicalu, który, mam nadzieję, będzie cieszył się popularnością na scenach w wielu polskich miastach - mówi Dariusz Taraszkiewicz, dyrektor Domu Kultury w Rawiczu, aktor i reżyser, spod którego ręki wyszły takie spektakle teatralne jak „Oskar i Pani Róża” w Teatrze ARKA we Wrocławiu, „Listy miłosne” w Teatrze radiowym, „Zamknięty świat” w warszawskim Teatrze Kamienica czy „Pippi” musical w Teatrze Muzycznym w Poznaniu. Taraszkiewicz zagrał także kilkadziesiąt ról teatralnych i kilka filmowych.

 

Musical „Bodo” to historia legendarnego polskiego artysty Eugeniusza Bodo, która stała się inspiracją dla reżysera Dariusza Taraszkiewicza do stworzenia przedstawienia, w którym tytułową rolę gra Dariusz Kordek.

Spektakl jest utrzymamy w konwencji musicalowej; jego najważniejszym i najmocniejszym aspektem są niezapomniane przeboje artysty. Usłyszeć piosenki: "Umówiłem się z nią na dziewiątą", "Całuję twoją dłoń, madame" czy "Już taki jestem zimny drań"… i umrzeć.

W rolę tytułowego Bodo wciela się aktor filmowy i teatralny Dariusz Kordek, znany m.in. z ról w "Młodych Wilkach", "Poranku Kojota" czy filmie "Sztos". Aktorowi towarzysz sześcioro tancerzy, którzy wystąpią w choreografii Agnieszki Brańskiej.

Spektakl jest inspirowany historią Eugeniusza Bodo, ale przepuszczoną przez naszą wyobraźnię i dzisiejsze czasy. Zależało nam, aby głównym przesłaniem musicalu było to, że tak naprawdę nigdy nie możemy być do końca pewni tego, co czeka nas jutro. Podobnie musiało być też z Bodo kiedy był największą gwiazdą polskiego show biznesu. U szczytu swojej sławy w 1937 czy 1938 roku nie mógł nawet przypuszczać, że przyjdzie mu rozstać się z życiem w tak tragicznych okolicznościach – powiedział dla PAP reżyser musicalu Dariusz Taraszkiewicz.

Eugeniusz Bodo urodził się 28 grudnia 1899 r. jako Bogdan Eugene Junod (jako miejsce urodzenia podawane są, w zależności od źródła, Łódź lub Genewa). Jego ojciec, Teodor Junod, prowadził w Łodzi kinoteatr Urania. Matka, Dorota Dylewska, pochodziła z polskiej szlachty. Na wczesnym etapie kariery Bodo występował w warszawskich kabaretach, m.in. w Qui Pro Quo i Morskim Oku.

W filmie po raz pierwszy pojawił się w 1925 r. jako Geniuś w "Rywalach" w reż. Henryka Szaro. Następnie grał m.in. w "Uśmiechu losu" (1927), "Pieśniarzu Warszawy" (1934), "Kocha, lubi, szanuje" (1934). W "Czarnej perle" (1934) Bodo zagrał razem z tahitańską aktorką i tancerką Reri, którą poznał podczas jej pobytu w Warszawie i z którą prywatnie połączył go romans.

Jedną z najbardziej pamiętnych ról, Bodo wykreował w "Piętrze wyżej" (1937), skąd pochodzi piosenka "Umówiłem się z nią na dziewiątą". W 1938 roku aktor wystąpił wraz z Adolfem Dymszą w "Pawle i Gawle", gdzie w duecie wykonali kołysankę "Aaa, kotki dwa" ("Ach, śpij kochanie").

Po wybuchu wojny Bodo wyjechał do Lwowa, gdzie działał artystycznie m.in. w zespole Tea-Jazz prowadzonym przez Henryka Warsa. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD i pod zarzutem szpiegostwa przetrzymywany był w moskiewskim więzieniu. Straszliwe warunki oraz depresja w ciągu dwóch lat doprowadziły aktora do wyniszczenia. Bodo zmarł 7 października 1943 r. na terenie ZSRR, podczas transportu do łagru.